Další vysoká výhra

07.05.2019 20:38

Rok stará zkušenost ze hřiště trutnovských Rangers vzala v nedělním odpoledni za své a Dietos si pro vítězství dokráčeli dominantním stylem.

Hned od úvodního výkopu byl Šumperk tím týmem, který diktoval tempo střetnutí. Obrana nepustila Rangers k závažnějšímu ohrožení hostující endzóny, a proto se hned zkraje utkání mohl předvést útok, který dvěma běhy rychlíka Kuruce srazil akcie domácího celku na minimum. Nutno podotknout, že oba pokusy měřily přes 60 yardů a předcházely jim povedené bloky ofenzivních hráčů. Šumperk vyladil svá mířidla ve hře vzduchem a nečinilo mu větších problémů postupovat po hřišti, přičemž ukrajoval pořádnou porci yardů. Mix kratších a delších pasových pokusů byl oku lahodící. Achillovou patou se opět ukázalo potvrzování touchdowných pokusů kopem tzv. extra pointů. Kopáč a nováček týmu Robert Šupola opět nezačal vůbec dobře, a tak za něj musel zaskočit Kuruc, který zachycenou přihrávkou za dva body stanovil skóre po první čtvrtině na 14:0.

Ač se mohlo zdát, že není důvod k panice a zbytečné nervozitě, tak v případě Dietos byl opak pravdou. Hrající trenér Jan Kolařík si musel hned zkraje prvního dějství vzít týmový timeout, aby uklidnil rozvášněnou hostující střídačku. Největší horkou hlavou se projevil právě nováček Šupola, který velmi nelibě nesl výrok rozhodčích. Dalším, kdo přilil olej do ohně, byl defenzivní tvrďák Jan Vomlel, který kromě několika povedených a čistých hitů ukázal také odvrácenou tvář jeho herních činností, kdy naprosto nesmyslně daroval na polovině hřiště míč soupeři. Nicméně Šumperk se dal velmi rychle do pořádku a druhá čtvrtina se pak opět odvíjela dle rytmu, který udával. Defenzíva Dietos sice přišla o svoji dlouho drženou nulu přesným kopem, když domácí Křivohlávek ukázal hostujícím borcům, jak se to dělá, aby míč směřoval mezi dvě tyče. Jenže už za půl minuty vyslal dlouhou přihrávku Kolařík na Kupku, který si doběhl pro 65 yardový touchdown! Hosté pod tíhou neúspěšných kopů pro potvrzení zkusili opět překvapit trutnovskou obranu pasovým pokusem za dva body, ale bez úspěchu – stav 20:3. Už to vypadalo, že se půjde do šaten za tohoto stavu, ale opět několika povedenými pasovými pokusy si Šumperk řekl o možnost skórovat. Na delší dobu se usadil před endzónou Rangers a jal se jí dobývat. A když se to nedařilo během, tak si vzal slovo opět výborně hrající Kupka a 4 yardová přihrávka už pro něj byla jen další šestibodovou lahůdkou. Povzbuzen výkonem svých parťáků v ofenzívě procitnul i kopáč Šupola, který poslal míč mezi dvě tyče – 27:3.

Třetí čtvrtina byla na body skoupá, ale přeci jen se necelá šedesátka diváků dočkala v chladnějším počasí akce znamenající další bodový posun ve skóre. Při ofenzivních hodech se ukázala také šumperská obrana, kdy novic David Dvořák zachytil přihrávku domácího útoku a zaznamenal tak tzv. interception. Dietos při chuti přidali další pasový touchdown, když  se do ráže dostal Matěj Vrážel. Následný kop byl proveden bez problémů a tak byl stav před poslední částí 34:3. V tu chvíli už se začalo skloňovat pravidlo mercy-rule a nedalo na sebe dlouho čekat, když svůj hattrick zkompletoval Kupka zachycenou 10 yardovou přihrávkou. Kop byl úspěšný a tak za stavu 41:3 pro hosty se již přestal zastavovat čas.  Šumperk byl při chuti a své šestibodové odměny se dočkal i další z receiverů Marek Havlíček. Nutno dodat, že to v jeho případě byl přímo vymodlený bodový zápis, jelikož několikrát v zápase jej quarterback Kolařík hledal, ale vždy nějaký ten centimetr chyběl. Ovšem v závěrečné části zafungovalo vše jak mělo, a tento nováček navýšil stav na 47:3. Trenér Kolařík nabádal své svěřence, aby se snažili dohrát utkání bez obdržení bodů, ale nepovedlo se…pokračovatel generace klanu Bojarských Kryštof si připsal 15 yardový touchdown a mohl se tak společně se svými spoluhráči v modro-žlutých dresech radovat z čestného úspěchu. Jeho otec Jaroslav tvrdící muziku v obranných řadách Rangers měl v tu chvíli z jeho úspěchu určitě velkou radost. I přes tento drobný nezdar hrála šumperská obrana další z velmi dobrých utkání, dokázala vytvářet tlak na domácího quarterback a zastavovat běhy zvláště pak agilního Šimona Malého, který několikrát zle zatopil defenzívě Dietos. U všeho podstatného byl častokrát linebacker Jiří Vacek, který svojí nekrompromisností při skládkách dával do těla domácím borcům. Výrazný příspěvek útoku a variabilita skórování, jak během, tak vzduchem dodává Dietos klid. Šumperk zažívá jeden z nejlepších, ne-li vůbec nejlepší start do sezóny v klubové historii.

Jan Kolařík (hl. trenér Dietos): ,,Museli jsme narychlo řešit problém v ofenzivní linii, kdy nám den před utkáním vypadnul jeden ze stabilních členů sestavy, a tak za něj musel zaskočit Jakub Matějček. Ten tuto pozici nikdy nehrál a měl jen pár zkušeností z tréninků. Nutno podotknout, že svoji úlohu zvládl skvěle a to také díky pomoci svých ostřílenějších kolegů. Nebyl tak poznat rozdíl a ofenzivní lajna šlapala jako dobře promazaný stroj. Mohli jsme tak diktovat tempo hry od samého začátku a získat potřebný náskok společně s klidem do dalšího průběhu zápasu. Obrana až na pár zaváhání nepouštěla soupeře k větším akcím a je jen škoda, že si na konci nechala dát touchdown, ale možná v tom hrála roli ztráta koncentrace. Mohlo by se zdát, že dle výsledku proběhlo utkání hladce, ale přeci jen timeout, který jsem si musel vzít, byl důsledkem nervózního a podrážděného chování týmu. Bylo tak nezbytné zasáhnout a všem vysvětlit, že takto ne! Nyní musíme hodit dva vítězné zápasy za hlavu a plně se soustředit na další utkání, tak jako kdyby žádné výhry nebyly a nepodcenit žádný detail.‘‘

Odkaz na fotogalerii najdete zde.

Autor: mik, Foto: Josef Štefan