Derniéra se nepovedla dle představ...

26.06.2016 12:17

Velmi nepodařená rozlučka – i tak by se dala označit derniéra šumperského klubu s letošní sezónou amerického fotbalu. Před solidní návštěvou čítající více než 120 diváků se jim do cesty postavil nováček Zlín Golems.

V utkání plného chyb a nepřesných přihrávek se do vedení díky chybě domácích dostali hosté, když nepovedenou rozehrávkou došlo k tzv. safety, které přineslo hráčům Zlína dva body. Šumperk se po celou sezónu potýkal s nedostatkem hráčů a nejinak tomu bylo také v sobotním klání, když mnozí z hráčů téměř neopustili hřiště a museli neustále rotovat mezi útokem a obranou. V počátku utkání se zdálo, že na domácím útoku je značná nervozita, ale s přibývajícím časem už se jednalo o nepěknou křeč. Pozitiva lze určitě hledat ve hře obranných řad, které po celou dobu utkání drželi pomyslné akcie Dietos na fotbalové burze hodně vysoko, ale také několik hráčů si vybralo slabší den, když přihrávky z rukou zlínského quaterbacka mohli několikrát skončit v jejich držení a mohlo být zase o něco veseleji. Na hráčích samotných šlo poznat, že si toho jsou plně vědomi. Před odchodem do kabin ještě Šumperk zkusil zvrátit utkání ve svůj prospěch, ale času již moc nezbývalo a píšťalka rozhodčího poslala oba tábory hráčů do kabin.

Dietos měli na startu druhé půle velkou výhodu v tom, když přijímali po výkopu míč a měli tak možnost hned nastartovat k obratu v zápase. A to se jim povedlo měrou vrchovatou, když po dlouhém běhu Weinlicha a krásné přihrávce na Ničeho byli jen krůček od koncové zóny hostujícího Zlína. Ovšem ani na čtyři pokusy nedokázali překonat obranný val Golems, a tento neúspěch jako kdyby předznamenal další vývoj utkání, ve kterém již poté nedokázal domácí útok vymyslet zhola nic. Jediným skórujícím hráčem v tomto na body skoupém utkání byl zlínský kicker Kožík, který proměnil 28 yardový kop a navýšil vedení Golems na 5:0. Hostující tým měl ještě jednu možnost v utkání ke skórování za pomoci dalšího kopu, ale ten se jim proměnit nepodařilo a tak zůstal stav stejný až do konce utkání.

Celý zápas byl protkán spoustou chyb, jak na straně domácích, tak také hostů, ale těmi šťastnějšími byli nakonec zlínští Golems.

Na obranu domácích borců se sluší říct, že jejich aktivita v útočných řadách byla výrazně omezena neúčastí lídra na pozici centra (hráč, který rozehrává míč) Martina Bartoše, jenž utrpěl smolné zranění den před zápasem. To ještě více ovlivnilo hru, když na jeho pozici musel naskakovat hráč, jenž celou sezónu tuto pozici nehrál. Tiskový mluvčí klubu Milan Kolařík dodává: ,,Měl jsem možnost po utkání s Martinem mluvit a byl velmi zklamaný z toho, že nemohl klukům pomoci a takto smolně se zranil, přičemž si nyní musí zvykat na nový doplněk v podobě ortézy na noze. Je totiž neoddiskutovatelným faktem a fotbalovým pravidlem, že souhra mezi quaterbackem a centerem je základ. I tento faktor prostě na pohodě hráčům v útoku nepřidal a na hřišti to bylo jednoznačně poznat.‘‘

Hrající trenér Jan Kolařík zhodnotil utkání následovně: ,,Hodnotím výsledek utkání jako ostudu, protože takto jsme se rozhodně prezentovat nehodlali. Byl to zápas ve kterém soupeř, který dle mě nezahrál zhola nic, tak dokázal využít na maximum našich chyb. Zranění Martina Bartoše se na výsledku podepsalo také, protože nikdy bych nevěřil, jak jeden hráč může poznamenat hru. Náhradník z nouze Jirka Polách se statečně rval s těžkým úkolem, ale nikdy tuto pozici nehrál a šlo to jednoznačně poznat. Celý timing mez mnou a jím byl tímto poznamenán. Nemohli jsme hrát některé taktiky tzv. ze shotgunu, protože pokud k tomu došlo, tak to skončilo katastrofou – viz. safety….atd. Chybí tam ten onen potřebný cit a to pak míče létají tam, kde nemají co dělat. Ostatně celá ofenzivní linie byla notně poslepovaná a to tomu také nepřidalo, pozornější divák si toho nemohl nevšimnout. Jediné přísnější měřítko snese opět obrana, která zahrála skvěle a jen mě mrzí, že kluci neproměnili některé šance, které jim Zlín nabídnul. Prostě míče, které troufnu si říct, ve tvrdé většině zachytí, tak jim tentokrát vypadli z rukou. Je po sezóně a to je čas na podrobnější analýzu, proč sezóna dopadla, tak jak dopadlo. Uvidíme, co dále a osobně po takovém zápase a celém průběhu sezóny a její přípravy nemám ani moc chuť se dále podílet na dalším pokračování. Každý z hráčů si musí sáhnout do svědomí, jak se připravoval před sezónou v posilovně, protože nám citelně chybí síla a samozřejmě docházka byla také špatné, ale o tom jsem mluvil po každém zápase a zbytečně bych se opakoval. Sezóna je pro mě zklamáním, protože 4 výhry jsme nezískali a že jsme na ně měli, o tom jsem přesvědčen. Komu musím ještě jednou poděkovat, jsou diváci, partneři klubu a lidé, kteří nám pomáhají s bezproblémovým chodem utkání.‘‘

Autor: mik, Foto: DENÍK/Miroslav Pergl, ČAAF