Nepovedená domácí premiéra.

01.05.2018 17:02

První utkání doma a první porážka. I ve třetím vzájemném zápolení v historii obou klubů vyšel šumperský tým amerického fotbalu naprázdno. Před návštěvou téměř 150 diváků toho družina hrajícího trenéra Jana Kolaříka mnoho nepředvedla. Od samého začátku tahal domácí tým za kratší konec lana a Třinec svojí aktivitou zvláště pak v běhové hře dával nepříjemně zabrat domácí obraně. Hlavními problémy Dietos byly nedostatečný důraz při jednotlivých obranných skládkách a nemožnost útoku se výrazněji prosadit.

První čtvrtina nepřinesla žádný zásadní moment a došlo pouze na tradiční oťukávání. Naproti tomu začátek druhého dějství již přinesl třineckým Sharks první bodovou úrodu, když Petr Dudek zachytil přihrávku svého quarterbacka Czudka a prvních šest bodů bylo na světě. Javorek poté úspěšným kopem potvrdil a Šumperk tak musel rázem dotahovat – stav 0:7 z pohledu Dietos. Domácí poté marně bušili do obrany hostů, ale hlavně nepřesnost a také nárůst útočných faulů jim zabránil v postupu směrem k endzóně Sharks. Žraloci do půle ještě ukázali, že jsou opravdu hladoví a hodlají mít ve druhé polovině utkání lepší výchozí pozici. To se jím díky 59 yardovému běhu runningbacka Davida Javorka povedlo. Když poté druhý z Javorků Adam potvrdil za 2 body opět během, tak stav byl již 0:15. Dietos ještě zkoušeli do poločasu s výsledkem něco udělat, ale bohužel nic víc se jim z jejich útočných snah nepodařilo vytěžit, ba naopak se museli mít ještě na pozoru, aby nakonec soupeř ze severu Moravy nenavýšil skóre.

Pokud domácí fanoušci doufali, že jejich miláčci zavelí po návratu z kabin k obratu, tak byli vyvedeni velmi rychle z omylu. Zasloužil se o to hostující veterán v dresu Sharks a hrající trenér Jaroslav Mrowiec, který svým druhým letošním touchdownem zvyýšil skóre a po neuspěšném dvoubodovém pokusu byl stav 0:21. Veškeré útočné snahy Dietos měli častokrát jepičí život, a když už Šumperk dokázal nachytat obranu hostů v nedbalkách, tak nakonec stejně z příležitostí nedokázal vytěžit více, než že se musel zbavit balónu odkopem na polovinu soupeře (tzv. punt). To Třinec byl při chuti a zakousnul se do domácích ještě jednou, když opět běhovým pokusem zaznamenal touchdown Outrata. Při dvoubodovém pokusu sice zachytil míč domácí Michal Indra, ale jeho sólo přes téměř celé hřiště bylo díky snaživosti jednoho z třineckých hráčů zastaveno. Do konce třetí čtvrtiny už se nic zásadního nestalo a celá tato pasáž utkání by se dala označit za marné dobývání hostující endzóny ze strany Šumperka. Na druhou stranu několik povedených útočných her diváci shlédnout mohli, ale vše podstatné si Dietos schovali až do závěrečného dějství. V něm bylo jen otázkou času, než si příznivci domácího týmu konečně zakřičí touchdown. To vše také díky výborné práci Radomíra Bureše, jenž si připsal i ve druhém utkání sezóny interception (zachycená přihrávka soupeře) a předložil tak svým spoluhráčům v útoku možnost ke snadnějšímu skórování. Obrana Sharks se sice urputně bránila a snažila se ze zápasu odejít s čistým štítem, ale chuť a touha Dietos po skórování byla znatelná. Dočkali se ovšem až 14 sekund před koncem, když ústřední postava útoku Jan Šmíd doběhl pro 2 yardový touchdown. Mohl skóre ještě navýšit o dva body, ale přihrávku nedokázal zpracovat a sám si byl vědom, že toto byla naprosto jednoduchá přihrávka, která měla skončit v jeho náručí. Dietos tak v přímém souboji o prvenství ve skupině Východ neuspěli a budou mít možnost reparátu před vlastním publikem 13. května od 15:00 hod. proti Zlín Golems.

Fotogalerii k utkání naleznete zde.

Jan Kolařík (hl. trenér Šumperk Dietos):,,Dá se říci, že jsme byli na soupeře připraveni a hra obrany nám vycházela. Každopádně několik chyba a v mnoha případech fatálních má za následek stav konečného skóre. Sportovně musím uznat, že Třinec je favoritem soutěže, chyby dokázal nemilosrdně potrestat a byl i velmi produktivní. Pokud jsme chtěli uspět, tak šance byla hned na začátku utkání, kdy pozice jsme k tomu měli. V případě našeho vedení by mohl soupeř znervóznět, udělat chyby…atd. To se ale nepodařilo a od toho se poté odvíjel zbytek klání. Malým pozitivem je touchdown v závěrečné části a je potřeba se od takového povedeného momentu odrazit do dalšího utkání. Porážku určitě hodíme za hlavu a máme 14 dní na přípravu pro zápas se Zlínem.‘‘

Autor: mik, Foto: Petr Koval