Postup do Bronze Bowlu se nekonal...

25.06.2022 08:28

Dvě poslední utkání základní části a dvě prohry, což znamená, že šumperští Dietos jsou bez finále a jejich sezóna 2022 je u konce. Poslední kapitolu letošního ročníku dopsali o uplynulém víkendu, když na domácím hřišti v areálu Tyršova stadionu podlehli Zlínu ve vyrovnaném klání výsledkem 3:12.

Už od samého začátku bylo na hře znát, že se setkali dva vyrovnané celky, které si nedarují ani yard zadarmo. Postupně dominovali obrany obou mužstev, kdy se útoky na hřišti malinko hledali a bojovali s počáteční nervozitou. Nakonec se přeci jen Dietos podařilo postupně projít hřištěm k blízkosti hostující endzóny a ve vzduchu bylo očekávání prvního skórování v zápase. Obrana Golems ovšem zabrala a nedovolila domácí, aby se prosadili skórováním touchdownu. Šumperský útok se tak uchýlil ke kopu ze hry za tři body, který kopal nezvykle quarterback Kolařík, když musel nahradit z důvodu zranění původního kopáče Dietos. A nebyla to jediná změna v sestavě, když hostitelé museli do sobotního utkání nastupovat bez několika hráčů. Vedení dávalo domácím psychologickou výhodu a dohánět ztrátu tak museli zlínští. Ti v první čtvrtině zůstali bez bodu, ale v počátku druhého dějství se už radovali stejně jako jejich hostitel a to také kopem za tři body, který úspěšně proměnil Novák. Obrazně řečeno se tak znovu začínalo od začátku a urputný boj pokračoval po celý další průběh zápasu, kdy Dietos dokázali zastavovat zlínské běhové pokusy a nutno podotknout, že častokrát měli také štěstí při pasových pokusech protřelého quarterbacka Kosniovského. Stejně tak vypadal obraz hry i na druhé straně, kdy Golems si dokázali veškeré útočné šumperské výpady ohlídat. V poločase se tak šlo do kabin za vyrovnaného stavu 3:3, který dával příchozím divákům znát, že druhá polovina utkání bude více než zajímavá. Za zmínku také stojí i hlouček hostujících fanoušků zlínského celku, který dokázal vytvořit bouřlivou kulisu a když se k tomu v menší míře přidali také domácí příznivci, tak by si atmosféra sobotního utkání nic nezadala s fanděním v ochozech na nedalekém zimním stadionu.

Start druhé půle nijak nevybočoval z nastaveného trendu průběhu utkání a opět to byla urputná dobývaná. Ovšem těmi, kdo první převážil pomyslné misky vah na svoji stranu byli Golems, kteří nepohrdli nabídkou domácích v podobě dvoubodového safety a rázem se tak po nepovedené akci domácích dostali do vedení 5:3. Když pak za několik málo okamžiků našla 48 yardová přihrávka náruč Mikulce, tak první šestibodový příspěvek zápasu byl na světě a s ním nayýšení vedení Zlína na 12:3, jelikož potvrzovací kop za jeden bod byl úspěšně proměněn. Do konce třetí čtvrtiny se Dietos nepřiblížili na dostřel hostů a museli se tak upnout k závěrečné části ve které už to bylo vabank.

Bohužel ve spalujícím vedru a s ubývajícími silami, kdy mnoho hráčů muselo alternovat na různých pozicích, které jim nejsou běžné blízké, to bylo čím dál tím těžší. Příležitosti ještě Šumperk dostal, ale právě jako by chyběla ta potřebná síla a moment překvapení, aby se vše podařilo dotáhnout do zdárného konce. V tomto případě do dalšího bodového vyjádření, které by ještě dávalo naději na zvrat v utkání. Ovšem veškeré útočné pokusy dokázala zlínská obrana pokrýt a dokráčet si tak k veledůležitému vítězství na půdě Dietos, které je katapultovalo do finále (BRONZE BOWL) hraném o prvním červencovém víkendu, kdy poměří síly s letošním suverénem třetiligové soutěže Bělou Raiders.
To šumperští mají po starostech a mohou zamířit na dovolenou. Sezónní bilance 4-2 (výhry-prohry) není špatná, ale chybějící tečka v podobě finále je mínusem, protože to byl jeden z předsezónních cílů klubu.

Jan Kolařík (hl. trenér Dietos): ,,Jsem velice zklamán, ale ne z výkonu hráčů jako spíše z konečného výsledku. Myslím si, že jsme byli lepší jak Zlín, ale se třemi body prostě vyhrát nejde a toto utkání přesně kopírovalo loňské střetnutí s Mladou Boleslaví. Měli jsme dobré momenty a akce, ale na posledních dvaceti yardech nám vždy chyběla exekuce a nedařilo se skórovat. A že jsme k tomu měli příležitostí dostatek. Soupeři se povedly dvě akce ze kterých udeřil, protože jinak jim toho naše obrana mnoho nedovolila a hrála parádně. Bohužel se nám projevila marodka a komplikace se skládáním sestavy, kdy nám chyběli klíčoví hráči na svých postech a museli je zastoupit kluci, co tyto pozice nikdy nehráli. Stejně tak nám ubývali síly způsobené vynucenou rotací a dírami v sestavě, když například Matěj Vrážel odehrál celý zápas, jak v obraně, tak útoku, což se logicky musí po čase projevit. Aby toho nebylo málo, tak se nám ještě v průběhu utkání nevyhnuly zranění a dohrávali jsme už značně s torzem kádru. Na druhou stranu nemůžu nikomu nic vytknout, každý tam nechal maximum a nikdo z nás nechtěl prohrát a tím si ukončit sezónu. Děkujeme moc divákům, kteří si našli cestu na Tyršův stadion a fandili nám. Mrzí nás, že to takto dopadlo.‘‘

Autor: mik, Foto: Lukáš Ospálek