Šumperk odjel s nepořízenou - Gladiators vybojovali historicky první výhru

05.05.2015 19:15

Mělo se dle tipů fanoušků a komunity amerického fotbalu napříč celou republikou jednat o záležitost ‘‘povinného‘‘ vítězství pro hostující tým Šumperka. Ovšem domácí Gladiators se vzepřeli veškerým těmto předpokladům a zle zatápěli Dietos po celé utkání, přičemž jim nedali vydechnout až do závěrečného hvizdu hlavního rozhodčího Adama Dvořáčka.

Domácí si za svým premiérovým vítězstvím ve své tříleté historii šli velice důrazně a jasně už od začátku, zatímco hostující družina pod vedením hrajícího trenéra Jana Kolaříka kupila jednu velkou chybu za druhou. Nešlo to jak útoku, tak ani obraně…výsledkem toho byl první šestibodový zápis Vysočiny na konci první čtvrtiny, když runningback Stanislav Benc svým 5yardovým během otevřel účet tohoto utkání. Šumperk se sice snažil, ale nadále v bodovém přídělu pokračovala domácí Vysočina, když opět skórovala během. Ke štěstí Dietos jí ovšem nešlo své touchdownové příspěvky potvrzovat dalšími body navíc, a tak v průběhu druhé čtvrtiny byl stav 0:12. Jiskru naděje za honbou po vyrovnání vnesl do řad Šumperka cornerback Jan Šmíd, který zachytil přihrávku domácího quaterbacka na jednoho z receiverů a zanesl jej až do koncové zóny. Tento po hříchu jeden z mála úspěšných herních úspěchů v tomto zápase, stvrdil z kopu extra bodem Jaroslav Dus. Ovšem Vysočina nechtěla dovolit Šumperku vyrovnání nebo snad možnost jít do vedení a velice rázně promluvil do běhu utkání opět běhač Benc, jenž ukázal hostujícím obráncům záda a doběhnul si pro druhý touchdown v zápase. Když ještě stejným způsobem dokázal dvoubodovým potvrzením překonat děravou obranu hostů byl poločasový stav 7:20 z pohledu Dietos.

V průběhu utkání mohlo více než 200 diváků vidět, jak nepříjemný a tvrdý může americký fotbal být, což častokrát vyústilo v častá zranění či vynucené pauzy ze strany domácích Gladiators. Nicméně, kdo by očekával, že právě výpadky v sestavě Vysočiny mohou ohrozit její cestu za vítězstvím, tak ten se těžce mýlil. Vysočina dostála svému názvu ve jménu klubu a jako opravdoví gladiátoři se rvali o svou první historickou výhru, a ba naopak, když někdo z jejich spoluhráčů nemohl nastoupit, tak se velice bojovně semkli a srdnatým výkonem pokračovali v jejich úspěšném tažení z první půlky zápasu. Vstup do třetí čtvrtiny vyšel na jedničku Dietos, když úspěšným tzv. onside-kickem vzali Gladiators možnost útočit a sami naopak dokázali z pěti yardového běhu Michala Bocka snížit stav utkání na 13:20. Ovšem Šumperk namísto, aby potvrdil jednobodovým kopem, nedokázal kopnout míč mezi tyčky a Vysočina mu jeho kop zblokovala, ba co víc ještě dokázala vybojovat míč, který jeden z hráčů hostujícího celku nezkrotil. A dlouhým během přes celé hřiště si k jásotu tribun a údivu střídačky Dietos doběhli pro dva velmi nečekané body navíc – stav tedy byl 13:22. V čem byli Gladiators nesmírně silní a deptali šumperský výběr, byla jejich pohotovost vždy opět odskočit na bezpečný bodový rozdíl, stejně jako ve třetí čtvrtině, kdy dovršil svůj hattrick domácí běhač Benc, který poslal Vysočinu do dalšího výraznějšího vedení přesněji 28:13, jelikož dvoubodová konverze tentokrát úspěšná nebyla.

Domácí diváci společně se skromnou menšinou skalních Dietos mohli téměř celý zápas sledovat téměř výhradně dominanci běhové hry Gladiators. Šumperk se snažil dostat míč také do vzduchu, jak je jeho zvykem. Ač to několikrát přineslo i nepříjemné interceptiony (zachycené přihrávky obranou), tak jedna z přihrávek našla svého adresáta až v koncové zóně a nebyl jím nikdo jiný, než opět Michal Bock, který tak kromě běhové touchdownu přidal na své konto i ten passový. Jestliže chtěli ještě stále zůstat Dietos ve hře, tak bylo nezbytné proměnit následný kop za jeden bod. To se ovšem nestalo, a tím se Šumperk de facto sám zbavil možnosti ještě zabojovat o vítězství v posledním dějství. A když mu pět a půl minuty před koncem přiložil na cestu další šestibodovou nadílku domácí Radek Jindra, tak nebylo pochyb o tom, kdo ze sobotního duelu vzejde jako vítěz.

Dietos odjeli k utkání bez několika hráčů, ale to rozhodně není důvodem prohry, jelikož stále na hřišti mužstva z Vysočiny disponoval velice kvalitním kádrem, který ale bohužel v průběhu celého zápasu vyrobil několik hrubých až fatálních chyb a nedokázal v obraně vzdorovat monotónnímu stylu hry soupeře. Když si k tomu přidáme nevýrazný, matný a neproduktivní výkon útoku, který si připsal také několik zachycených přihrávek soupeře, tak výsledek zcela po právu jasně vyznívá pro Gladiators v poměru 34:19.

Dietos musí na nešťastné utkání hodně rychle zapomenout, protože již za 14 dní přesněji 17.5.2015 zajíždějí na půdu soupeře z Ostravy, a pakliže chtějí pomýšlet na postup do play-off bude nutný úspěch v tomto zápase. Jakákoliv další ztráta totiž Šumperku může velice ztížit případnou účast ve vyřazovací části.

Jan Kolařík: ,,Prohra je pro mě zklamáním hlavně z toho důvodu, že jsme se k ní výrazně propracovali vlastní vinou a nespočtem fatálních chyb v základních věcech. Vysočina nám dnes ukázala, že je potřeba o vítězství bojovat. Rvát se o něj, hecovat se a hrát jako tým. To vše nám chybělo a mám dojem, že mnoho z hráčů přijelo do Polné s pocitem, že soupeř se porazí sám. Ovšem tak to prostě nefunguje, a pokud si tohle neuvědomíme, tak pro nás budou další utkání čím dál tím těžší a těžší. Nikomu z nás toto utkání nevyšlo - včetně mě! Každopádně je potřeba jít dál a dívat se do budoucna. Utkání si rozebereme, zaměříme se na chyby a za 14 dnů v Ostravě se doufám vrátíme na vítěznou cestu.‘‘

Ondřej Paulus: ,,Do zápasu jsme nastupovali s vědomím, že hrajeme proti kvalitnímu soupeři, který nás v našem posledním měření sil s přehledem porazil. Celou zimu jsme pracovali na běhové hře a novém konceptu obrany. Dle mě tyto dvě věci nakonec rozhodly o konečném výsledku. I přes zranění naší jedničky na pozici runningbacka se nám dařilo překonávat obranu Šumperk a náš druhý RB Standa Benc odvedl skvělou práci! V náš prospěch také hrálo to, že Dietos udělali z počátku utkání několik chyb a my jsme tak dokázali díky tomu skórovat. Brzké vedení nás nabudilo a představa první výhry nás vyhecovala k fyzické, trpělivé hře. I my jsme udělali několik chyb, přičemž se z nich musíme poučit a pro příště je eliminovat. Zápas hodnotím jako vyrovnaný a už teď se těším na odvetu v Šumperku, která pro nás bude ještě těžší než sobotní klání.‘‘

Autor: mik