Šumperk padl s Přerovem i napodruhé

21.06.2015 13:01

Stopadesát diváků, kteří si našli cestu na stadion se společně s celým týmem Dietos těšila na derby s přerovskými Mammoths – mezi nimi nechyběla ani malá skupinka hostujících příznivců. Jejich hráči přijeli na Tyršův stadion v roli velkého favorita a papírové předpoklady nedávaly domácímu celku mnoho šancí na úspěch.

První čtvrtina byla zcela v režii hostujícího výběru, kdy zvláště obrana soupeře z Hané nedávala ani pramálo prostoru k pohybu vpřed útoku vedeného čerstvým třicátníkem Kolaříkem. Nutno podotknout, že častokrát tomu tak bylo díky nevýraznému výkonu celé útočné formace, která takříkajíc šlapala vodu. Naopak Dietos mohli být spokojeni s prací obranných řad, která držela na uzdě útočné pokusy Mammoths. Ovšem i přesto byla v několika případech vidět poměrně dost velká okénka v obraně Šumperka. A to zvláště při passových pokusech přerovských hráčů. Úvodní dějství tak tedy skončilo stavem, kdy ani jeden z týmu nedokázal smazat nulu na svém kontě. Na začátku druhé čtvrtiny již dokázali vytrestat domácí obranu Štěpáník, který našel 14-ti yardovou přihrávkou Eduarda Kociána, pro nějž již nebyl problém skórovat a otevřít tak účet sobotního utkání. Co se nepodařilo, byl následný extra-point, který Přerov proměnit nedokázal. Celým utkáním se nesla nervózní a vypjatá atmosféra přidávající ještě na hutnější atmosféře, kdy šumperské publikum dávalo také dost často najevo nespokojenost s některými výroky rozhodcovské čtveřice. Ale ještě předtím dokázala najít velice rychlou odpověď domácí mašina na body Michal Bock, když si našel cestu mezi všemi obránci soupeře a po 68yardovém běhu srovnal stav utkání na 6:6. To ocenili tribuny bouřlivým potleskem a burácivým fanděním. Ovšem stejně jako Přerov, tak ani Šumperk nedokázal přidat bod navíc. Hra se poté přelévala ze strany na stranu, ale stále o krok vpřed byla hostující družina pod vedením trenérského bouřliváka Davida Novotného, a když jeden z jeho svěřenců Radim Dohnal poslal opět Mammoths do vedení byl rázem stav 12:6 pro hosty. Přerov po neúspěchu při potvrzení kopem tentokrát zkusil hru za dva body, ale ani ta kýžený efekt nepřinesla. V závěru druhé čtvrtiny ještě dostal možnost korekce domácí tým, ale nedostal se do koncové zóny hostů a do kabin se tedy odcházelo za stavu 12:6 pro Mammoths.

Po přestávce vstoupili do utkání Dietos velmi aktivně a už to vypadalo, že dojde k vyrovnání, když se při puntu málem dostal zpět k míči aktivní Jan Vomlel, bohužel se tak nestalo… Šumperk namísto aby získal dobrou možnost k rozehrání jen pár yardů od hostující endzóny, tak musel zkousnout hořkou pilulku v podobě 78yardového běhu přerovského Večerky, který zvýšil stav utkání na 18:6 pro Přerov. Následný kop byl opět neúspěšný a stav tedy zůstával stejný. Tento moment pak jasně udal následný vývoj utkání. Dietos sice ještě měli možnost zkorigovat stav utkání a zatížit konto soupeře dalším touchdownem. Bohužel situaci, kdy Šumperk namísto odkopu zvolil tzv. fake nezvládl opět Vomlel, a přihrávku, která na něj směřovala a stačilo ji jen zachytit a namířit si to rovnou do endzóny pustil, a odmítl stát se tak hrdinou okamžiku. To jako by byl onen pověstný hřebíček do rakve se jménem neúčast ve vyřazovacích bojích DIVIZE IV ročníku 2015. Poté totiž dvakrát dokázal běhovými pokusy skórovat Kratochvíl, a když se navíc ještě podařilo Přerovu dokázat oba touchdowny potvrdit úspěšnými kopy. Byl rázem stav 32:6 pro Mammoths. To ještě více poté rozdmýchalo situaci na hřišti a už tak z nervózního utkání se stal velmi ostrý zápas, který snesl přísná měřítka těch nejtvrdších derby. Svým devátým touchdownem v sezóně poté korigoval stav utkání opět Michal Bock, který po celý zápase urputně a s vypětím všech sil bojoval s hostující obranou, které několikrát zle zatopil. Svůj další šestibodový kousek završil jak jinak než během. Dietos poté zkusili přidat na konto Přerova dva body, ale pass byl neúspěšný. Závěr utkání se pak již pouze dohrával, když se těsně před koncem trefil mezi dvě tyče hostující Večerka, a upravil tak výsledek zápasu na konečných 35:12 pro Mammoths.

Diváci poté mohutným potleskem poděkovali domácím borcům za představení, které jim servírovali v průběhu ročníku 2015. A když si ještě hráči DIETOS připravili malé překvapení pro jejich hlavního trenéra a quaterbacka Jana Kolaříka, který den před zápasem oslavil kulaté narozeniny (30 let), tak atmosféra na tribunách přidala na obrátkách a závěrečné předání dárku společně s fotbalovým hobla, tak udělalo tečku za letošní sezonou šumperského amerického fotbalu.

Vyjádření hl. trenéra Přerova Davida Novotného:,,Do Šumperku jsme přijeli s úmyslem rozhodně vyhrát, i když jsme měli jistou účast v playoff. Jedním z důvodů bylo i to, že jsme chtěli, aby se do vyřazovacích bojů dostal tým z Vysočiny. Gladiators si to za své letošní výkony určitě zaslouží víc než stagnující Dietos. I tak jsme některé hráče raději šetřili na blížící se semifinále. Největší obavy totiž nebyly ze samotného výsledku, ale z případného zbytečného zranění našich klíčových hráčů. Tušili jsme, že domácí do zápasu půjdou tvrdě, jelikož nutně potřebují vyhrát. Očekávání se vyplanila a jsem tím také dost zklamaný, protože ke konci už byli některé zákroky na hranici férovosti. Naštěstí rozhodčí většinu faulů trestali, což bylo jedním z důležitých faktorů celého zápasu. My jsme totiž nepředvedli nějak výjimečný výkon, ale byli jsme mnohem míň trestáni a v důležitých momentech naši hráči dokázali udržet nervy na uzdě. To naopak „lídr“ šumperského týmu Jan Kolařík podle mě přenesl svou nervozitu na zbytek mužstva a v té chvíli už nebylo těžké uhájit naše vedení. Kdo nám svými běhy hodně zatápěl, byl opět skvělý Michal Bock. Rozhodně nejlepší hráč soupeře, ne-li celého utkání. Jsem přesvědčen, že to byl právě on, kdo dokázal držet Šumperk celou sezónu nad vodou. Jeho dva touchdowny mluví za vše. Pasovou hru jsme většinou dokázali pokrýt a tak se můžeme radovat již ze šestého vítězství v řadě.‘‘

Vyjádření hl. trenéra Šumperka Jana Kolaříka:,,Dobře jsme věděli, o co nám v zápase jde a stejně tak jsme se snažili k zápasu přistoupit - hrát na hraně pravidel, tvrdě, agresivně a s maximálním nasazením. První půlka nebyla z naší strany špatná, bohužel jsme se jako celý rok vlastními chybami připravili o lepší pozice či více bodů. Poločas o šest bodů byl dobrou výchozí pozicí, protože stačily dva tzv. field goaly nebo jeden touchdown, abychom dokázali srovnat skóre. Může se zdát dle výsledku ve druhé půli, že bylo utkání jednoznačné, ale rozhodli asi dva momenty - vždy po našem puntu, kdy jsme jednou nezalehli míč a podruhé využili zaváhání Přerova, zahráli fake punt, ale jasný balón, náš hráč nezachytil. Na tyto momenty vždy soupeř odpověděl touchdownem a tím nás definitivně zlomil. I tak si ale cením, že jsme bojovali až do konce a darovali opět našim skvělým divákům ještě jednu oslavu touchdownu. Myslím, že jsme odehráli dobré utkání a celý tým zaslouží velkou pochvalu. To co se stalo po utkání, k tomu se vyjadřovat nechci, ale za 6 let co hraji ČLAF, jsem toto neviděl.‘‘

Klub amerického fotbalu TJ Šumperk Dietos by také rád pozval všechny fanoušky amerického fotbalu na vyvrcholení letošní sezóny, kterým bude finále elitní DIVIZE I tzv. Under Armour Czech Bowl XXII. Utkání se koná 20. července 2015, v EDEN Aréně v Praze, od 18:30 hod.

Autor: mik, Foto: Erika Krausová, ČAAF