Turnaj v Trutnově

05.05.2009 17:18

V sobotu 25.4. se v areálu Lokomotivy Trutnov sešli na turnaj amerického fotbalu týmy Pardubice Stallions, Dietos Šumperk a domácí Rangers. Systém turnaje byl určen na každý s každým a první dva týmy z minitabulky sehrají finále. Pravidla byla stejná jako na halovém mistrovství – např. hrálo se 7 proti 7, hrací čas 2x 10minut + menší úpravy speciálně pro tento turnaj. ,,Do Trutnova jsme přijeli v 8mi lidech, když těsně před turnajem nám vypadli 2 hráči kvůli zranění. Domácích Rangers bylo 18 a tým Pardubic přijel zhruba v 25ti hráčích. Početné soupisky obou týmů u nás budily respekt, ale né strach“ říká Jan Kolařík Ve 14:30 a za dohledu asi 40ti diváků vyběhli na umělou trávu Pardubice a Trutnov a první zápas mohl začít. Hráči ze Šumperka měli volno atak první poločas ještě odpočívali a pozorně sledovali utkání, ale když se hrála druhá půlka přišla na řadu rozcvička, předzápasová porada a po závěrečném hvizdu šel na hřiště. První utkání sehráli Dietos s Pardubicemi, kteří si ve svém prvním zápase poradili s Trutnovem a pro Šumperk tak asi nemohl být těžší začátek. V první půli se oba týmy marně snažili dostat až do koncové zóny, ale obrany hráli na výbornou. ,,Ve druhé půli nám pomalu docházel dech, přeci jen 1 hráč na střídání, teplé počasí a zběsilé tempo hry udělali svoje“ dodává quarteback šumperského týmu. Když do konce utkání chyběly asi 4 minuty, rozběhl se quarterback Jan Kolařík a přeběhl asi ¾ hřiště. Při další akci našel Jan Kolařík přihrávkou Ondřeje Kousala a ten si po chycení míče doběhl pro svůj premiérový touchdown. Do konce chyběly 2 minuty a Pardubice byli v šoku. Přeci jen byli Stallions 5 let účastníky české ligy v americkém fotbalu a odehráli spousty turnajů. Pardubice zkusily během těchto 2 minut hodně silových běhů, ale čas rychle utíkal a když na konci zachytil dlouho přihrávku soupeře (tzv. interception) Jan Kolařík, rozhodčí odpískal konec a Dietos se mohli radovat z velmi cenné výhry. Po tomto utkání měl Šumperský tým asi 5 minut čas na oddych a poté je čekal domácí tým. Přeci jen domácí tým Rangers nebyl tak zkušený jak Pardubice, ale má za sebou účast na halovém turnaji a ve svých řadách dlouholetého hráče Pražských Panterů Jaroslava Bojarského. 1.půle se týmu Dietos vyvedla na výbornou. Skóre otevřel po přihrávce Jan Kolaříka opět O.Kousal. Po chvíli Jan Šmíd krásným zákrokem vyrazil runningbackovi Rangers míč, ten zvedl M.Bartoš a doběhl si pro touchdown. Ten byl ale následně odvolán, protože runningback domácích měl už koleno na zemi. Další rozehrávka Rangers a opět zaúřadoval J.Šmíd – tentokrát zachytil přihrávku, prokličkoval půlku hřiště a po jeho TD byl stav tedy 12:0. Další hřebík už tak rozloženému týmu Rangers zatloukl nejlepší hráč tohoto utkání Jan Šmíd. Opět se mu povedlo vyrazit míč ze soupeřových rukou (tzv. fumble), ten na zemi zalehl David Mangl a míč měli opět Dietos. Na poločasové skóre 18:0 upravil svým druhým touchdownem v utkání Ondřej Kousal, když se prosadil svojí oblíbenou činností - během. ,,Druhou půli jsme díky tomuto stavu mohli hrát v klidu a uvolněně a to nám uškodilo. V hlavách už nejspíše bylo podvědomé šetření se na finále a i síly nebyli” přiznává Jan Kolařík. Nulu ale Šumperk neudržel – domácí zachytili špatnou přihrávku J.Kolaříka a doběhli si pro čestný touchdown. Když toto utkání skončilo byla asi 15ti minutová pauza a následovalo finále. V tom Šumperk znovu změřil síly s Pardubicemi a bylo jasné, že budou chtít oplatit prohru z prvního zápasu. Utkání bylo opět vyrovnané a jakákoliv chyba mohla zápas jak na jedné, tak na druhé straně rozhodnout. První chyba přišla na straně Pardubic, když se nepovedla rozehrávka, míč spadl na zem a znovu zalehl D.Mangl. Ke konci první půle měli Dietos veliký tlak a šanci na skórovaní, ale nevyzužili ji atak. poločas skončil 0:0. Stále trvající skóre 0:0 začali Pardubice hůře snášet a absenci více rozhodčích využívali k nefér zákrokům (ať už po odpískání a nebo přímo ve hře). Šumperští Dietos ale odpověděli úplně jinak a to touchdownem v podání Jana Kolaříka. Do konce utkání nezbývalo moc času a bohužel Stallions stačily ještě vyrovnat. Utkání skončilo tedy 6:6 a muselo rozhodnout prodloužení. V něm měl každý tým po 5ti akcích. První útočil šumperský tým a na poslední pokus se mu povedlo skórovat, když přihrávku J.Kolaříka chytil přímo v koncové zóně Jan Šmíd. Poté přišlo na řadu 5 akcí Pardubic a Dietos se museli bránit. 4 akce nepřinesli Pardubicím kýžený touchdown a zbývala tedy poslední akce. Bylo to buď a nebo. Pardubice zvolil běh quarterbacka, ale v tuto chvíli zaúřadoval Milan Kolařík, quarterbacka složil na zem a tak i druhý zápas se Stallions a celkově třetí na turnaji vyhrál tým ze Šumperka. ,,Na celém turnaji jsme působili jako celek a drželi se hesla: jeden za všechny, všichni za jednoho. Doufáme, že tento úspěch přiláká další zájemce o americký fotbal a že se vryjeme do podvědomí lidí v Šumperku a okolí. Veliké poděkování zaslouží fanoušci a přítelkyně, i jejich hlasivky a fandění nám pomohlo k úspěchu a jsme rádi, že byli s námi! Samotná vítězství potěšila, ale stejně tak pochavly a uznání od zkušených hráčů např.J.Bojarského, kteří uznale pokyvovali hlavami. Za sebe můžu říct, že sem na kluky hrdý a ukázalo se že i ve skromných podmínkách jde kvalitně trénovat. Stačí jen chtít!” připojil na závěr kapitán týmu Jan Kolařík.

Výsledky šumperských Dietos:

Pardubice Stallions – Šumperk Dietos    0:6 (O.Kousal TD)

Šumperk Dietos – Rangers Trutnov      18:6 (J.Šmíd interception return TD, O.Kousal 2 TD)

Finále:     Šumperk Dietos – Pardubice Stallions  12:6 (J.Kolařík TD, J.Šmíd TD)

Konečné pořadí: 1.Dietos Šumperk, 2. Pardubice Stallions, 3. Trutnov Rangers