Vítězný vstup, ale taky zranění...

30.04.2019 19:04

Poslední dubnovou neděli se Dietos utkali s rezervou brněnských Sígrs a byl to tuze vyvedený start do nového ročníku. Od začátku do konce celého utkání diktoval Šumperk tempo hry a zápas měl plně pod kontrolou. Jedinou větší a závažnou kaňkou na celém střetnutí jsou zranění v kádru obou týmů. Úvodní los byl do rukou určen bývalému hráči a jednomu z prvních členů šumperského klubu Marku Rozehnalovi, který se toho ujmul s grácií jemu vlastní.

Více než 130 diváků vytvářelo na Tyršově stadionu velmi bouřlivou atmosféru splňující ty nepřísnější měřítka. Dietos se snažili útočit vzduchem, ale některým pokusům z rukou domácího quarterbacka Kolaříka chyběly patřičné parametry přesnosti. Ale nezvykle dobře fungovala domácímu celku běhová hra, kterou si tak výrazně pomáhali a ukrajovali patřičné yardy. Ovšem na větší úspěch si museli počkat až do závěru prvního dějství. Ještě předtím minul kop za tři body nováček Robert Šupola. Účet utkání otevřel jeden z nejzkušenějších hráčů na hřišti Jaroslav Dus, který proměnil v touchdown 32 yardovou přihrávku. Šupola si pak spravil chuť, když následný extra point za jeden bod bez větších obtíží proměnil – stav 7:0. Nepříjemný momentem bylo zranění domácího ofenzivního lajnaře Františka Kubíka, který musel z utkání odstoupit a ještě ten den se podrobil operačnímu zákroku. Brno se snažilo, ale na větší posun po hřišti či případný bodový zápis to nevypadalo. Dobře hrající obrana Dietos nedávala Sígrs pramalou šanci, ale určitá okénka zvláště pak při dlouhých přihrávkách za obranu se objevila. Jen se štěstím tak domácí unikli výrazným větším problémům. Naopak ještě do konce první čtvrtiny udeřil nováček na pozici wide receivera Pavel Kupka, který své sólo sice nestihnul zakončit v endzóně Brna, ale na druhý pokus si už s 1 yardovou přihrávkou poradil a premiérový touchdown řádně oslavil. Při nepotvrzeném kopu zůstal stav 13:0.

V průběhu druhé čtvrtiny se Šumperk snažil navýšit své vedení, ale nebylo mu přáno. Bylo znát, že je ještě potřeba souhry mezi quarterbackem a jeho receivery, kde je mnoho nováčků. Další ranou do domácích řad bylo zranění domácího běžce Jana Šmída, který ze zápasu předčasně odstoupil. Jeho práci tak vzal na svá bedra nováček Jan Kuruc a matador Jan Vomlel. Prvně jmenovaný pak přidal svůj premiérový touchdown, když zakončil 16 yardový běh až v endzóně hostů. Že to nebude zrovna silný den pro speciální tým Dietos, a zvláště pro jeho kopací formaci, opět prokázal neproměněným kopem za 1 bod Šupola – stav 19:0.

Nástup do druhé půle měli Dietos přímo raketový, když hned udeřili v podobě safety za 2 body skládkou hostujícího hráče v jejich vlastní endzóně. V tuto chvíli odvedla dobrou práci defenzíva Šumperka a mohla se tak radovat z cenného skalpu – 21:0. Sígrs se během třetí čtvrtiny snažili rozběhat domácí obranu, ale až na pár výjimek jim Dietos mnoho nedovolili. Naopak sami pak začali notně přitápět pod pomyslným fotbalovým kotlem, když se během prosadil Kuruc, aby si navrch ještě svůj touchdown potvrdil dvoubodovým potvrzením tzv. conversion – 29:0. Aby toho nebylo na brněnské hráče málo, tak jim ještě na cestu domů přidal další běhový touchdown Jan Vomlel, který prokázal, že kromě tvrdé práce v obraně dokáže být efektivně využit i v ofenzívě. Další neúspěšný kop pro extra point byl varováním, že na těchto činnostech musí do dalšího utkání Dietos zapracovat, protože ve vyrovnanějších partiích to jsou body, které na konci zápasu mohou notně chybět. Každopádně v tu chvíli byl rozdíl ve skóre 35 bodů a dle pravidel se spustilo tzv. mercy rule, kdy čas již nebyl zastavován a plynule běžel. Za zmínku také stojí několik zachycených přihrávek soupeře, které získala šumperská obrana. Jednotlivé zářezy se rozdělily postupně mezi několik hráčů, kdy nejvíce vidět byl Jan Vomlel, David Mangl, ale také například nováček na pozici linebackera Pavel Staníček.

Šumperk už více bodů v utkání nepřidal a ani Brno nedokázalo umazat nulu na svém kontě, a tak klání skončilo konečným skóre 35:0 pro Dietos. V Šumperku si teď fanoušci dají na chvíli odpočinek, jelikož měsíc květen se pro domácí borce ponese ve znamení venkovních výjezdů. Hned ten první na ně čeká o nadcházejícím víkendu v Trutnově, kde se o nedělní 14:00 hod. střetnou s tamními Rangers.

Jan Kolařík (hl. trenér Dietos): ,,Začátek utkání přinesl přesně to, čeho jsem se obáva, že na nováčky převážně v útoku sedne nervozita. Potvrdilo se to nezachycenými jasnými míči a navíc i ztraceným míčem, který náš nový runningback neudržel a daroval soupeři. Naštěstí se kluci po úvodním touchdownu uklidnili a začali míče chytat. Zvláště pak Matěj Vrážel několikrát při 3.downu zachránil celý útok. Skvěle se nám dařila i hra po zemi, kde ofenzivní linie navzdory brzké ztrátě Franty Kubíka dokázala dělat pěkné bloky díky nimž mohli naši běžci ukrajovat pěknou porci yardů. Obrana s nulou, k tomu čtyři zisky míčů, takže se nebojím mluvit o skoro bezchybném výkonu. Každopádně dlouhé přihrávky za obranu nám nadělaly starosti a můžeme mluvit jen o štěstí, že nedošlo k jejich zachycení. Určitě musím vyzdvihnout diváky, kteří i přes malinko nevlídné počasí dorazili v hojném počtu a byli úžasní. Jelikož další utkání je již tento víkend, tak se musíme dát hlavně zdravotně do pořádku a být připraveni, že domácí Trutnov bude chtít odčinit těsnou prohru z prvního kola. Soupeře nesmíme podcenit!‘‘

Odkaz na fotogalerii zde.

Autor: mik, Foto: Michal Cikryt