Zhodnocení náborů a aktuální dění v klubu

19.01.2019 19:18

Rok 2018 je už několik týdnů minulostí a je na čase ohlédnout se za uplynulým závěrem roku, který se pro klub nesl ve znamení náborových tréninků a hledání nových tváří pro šumperský tým. Hráči stálého kádru měli zasloužený odpočinek a jejich úkolem bylo věnovat se individuální přípravě.

Jak nábory probíhaly, přibližuje hlavní trenér Jan Kolařík: ,,V období od září do listopadu procházeli zájemci tréninkovými dávkami zaměřenými na získání základních fotbalových dovedností. To obsahovalo klasiku v podobě skládání, chytání míče, blokování a tzv. speciální týmy.‘‘ Nicméně, jak se postupně jednotliví hráči profilovali, tak se jejich specializace začala čím dál tím více zaměřovat na herní pozici, kterou by pak měli zastávat v nadcházející sezóně. Poslední měsíc náborů, tak již byl pro hráče spojen se speciálními pozičními cvičeními (drily).

S jakým počtem nováčků trenér pracoval? ,,Objevilo se mnoho nových tváří a počet účastníků na jednotlivých trénincích se počítal mezi 10-15 lidmi. Bohužel, ne všichni vytrvali, a proto mohu říci, že dnes jsme na počtu deseti nováčků. Ti se poctivě připravují s ostatními členy týmu na svých pozicích.‘‘ Pro Dietos je šířka hráčského kádru každoročním evergreenem, jelikož nedostatečný počet členů pak výrazně sráží ambice družstva zpod jesenických hor. O tom se mohli v minulém roce sami přesvědčit, a pokud k tomu ještě připočítáme ukončení hráčské kariéry jednoho z lídrů a tahounů mužstva Denise Weinlicha, tak je před šumperským týmem velká výzva. Pokud se ovšem zastavíme u této známé klubové tváře, je nutné podotknout, že v týmu zůstává i nadále. ,,Jsme v klubu velmi rádi, že Denis v tom bude nadále s námi jako asistent hlavního trenéra, přičemž začal se studiem trenérské licence. Navíc ještě rozšíří vedení klubu a bude se tak v mnoha případě podílet na jeho fungování,‘‘ vysvětluje tiskový mluvčí klubu Milan Kolařík.

Hlavní trenér klubu si pochvaluje dobrou připravenost nových tváří, které se již od prvních tréninků uvedly v pozitivním světle. ,,Z hlediska atletických schopností přišli nováčci zdatně připraveni a byla na nich znát průprava z předchozích sportů. Samozřejmě, že některé dovednosti jsou specifické přímo pro americký fotbal, ale poctivou docházkou nebyl problém cokoliv zopakovat, vysvětlit a věnovat se některým činnostem opravdu důkladně,‘‘ přibližuje tréninkový chod jeho lodivod a výrazná klubová postava. Achillovou patou Dietos byla v minulém ročníku pozice defenzivního lajnaře, kde museli v několika případech vypomáhat jejich kolegové z útoku. Právě tři nováčci budou v nadcházejícím ročníku zastávat tuto pozici v obraně a výrazně se tak mužstvu uleví, protože jak známo, tak v americkém fotbale se zápasy rozhodují tzv. na lajně.

V průběhu ledna pak čeká na hráče ještě zdokonalování se v jednotlivých drilech a procvičování dovedností, které jsou pro danou pozici na hřišti typické. V únoru a březnu se již chystá trenérské duo Kolařík – Weinlich zaměřit na zdokonalení a zautomatizování jednotlivých herních formací. Momentálně se tým připravuje 2x týdně fotbalově a 1x týdně společně kondičně a silově v atletickém tunelu na Tyršově stadionu.

Na samotný závěr ještě zlehka poodkrývá pokličku Jan Kolařík: ,,Neleníme, a pro hráče chystáme různé akce a překvapení, aby měli zvýšenou motivaci do dalších tréninků. Než bude ale vše doladěno a dotaženo do konce, tak bych nerad předbíhal,‘‘ naznačil šumperský trenér. První fotbalový pokrm už Dietos ochutnali, když za nimi do Šumperka dorazila vzácná americká návštěva v podobě Mickaha Lambckeho, který je hráčem Prague Lions a trenérem ofenzivní linie reprezentace ČR. ,,Vedl dva naše tréninky ofenzivních lanařů a předal mnoho užitečných rad,‘‘ pochvaloval si Kolařík.

Autor: mik, Foto: TJ Šumperk Dietos